نکات طلایی انتخاب دامنه! + تاثیر دامنه در سئو

نکات طلایی انتخاب دامنه!

همه چیز درباره‌ی دامنه!

تاثیر پسوند دامنه بر روی سئو سایت را می دانید؟ بسیاری از کاربرانی که قصد دارند یک تجارت الکترونیک را ایجاد کنند، هنگام ثبت دامنه سوالاتی برایشان پیش می‌آید. انتخاب نام دامنه و همچنین پسوند دامنه از مهم ترین نکات در شروع یک تجارت الکترونیک است. برای کاربران این سوال پیش می‌آید که آیا نام دامنه و پسوند آن می تواند بر روی کسب و کار آنها تاثیر بگذارد یا خیر.
نخستین گام در جهت ایجاد یک کسب و کار اینترنتی انتخاب نام دامنه و پسوند آن است. این نام می‌تواند بر سئو سایت شما اثر مستقیم داشته باشد. قبل از هر چیز ما برای شما دامنه سایت را معرفی خواهیم کرد. پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید!

دامنه سایت چیست؟

هر سایت اینترنتی یک نام دارد که با وارد کردن آن در مرورگر می‌توانیم وارد سایت شویم. در واقع لینکی که ما در نوار ابزار مرورگر وارد می‌کنیم، همان نام سایت یا دامنه آن سایت است. دامنه هر سایت به صورت اختصاصی متعلق به فرد یا مجموعه‌ای خاص است.
همانگونه که شما برای پیدا کردن یک منزل نیاز به آدرس آن دارید جهت ورود به یک سایت نیز باید از دامنه آن اطلاع داشته باشید. هر دامنه از سه بخش تشکیل شده است.

  • قسمت اول ماهیت سایت(www)
  • قسمت دوم نام دامنه یا همان نام اصلی سایت است.
  • قسمت سوم هر سایت نیز پسوند دامنه یا نشانگر ماهیت سایت است.

دامنه digoweb
آیا پسوند دامنه بر روی سئو سایت تاثیر گذار است؟

براساس یک نظرسنجی که توسط موسسه Moz انجام گرفته پسوند دامنه می‌تواند تاثیر کمی در رتبه‌ بندی وب سایت ما در گوگل داشته باشد. هرچند که این تاثیر به صورت مستقیم اعمال نمی‌شود اما به طور قطع نمی‌توان در این مورد نظر داد.
این تحقیق تحت نظر ۱۵۰ کارشناس حرفه‌ای انجام شده است. انتخاب اسم با پسوند مناسب می‌‍‌تواند ما را در توییتر به عنوان یک شبکه اجتماعی مورد ریتوییت قرار دهد. این عمل می‌تواند با بازنشر نام سایت ما به بالا رفتن میزان بازدید از سایت ما کمک کند.
بهترین روش برای انتخاب نام دامنه و پسوند آن مرتبط بودن فعالیت شما با دامنه انتخاب شده است. شما باید نام تجاری شرکت خود را بر روی نام دامنه بگذارید. از آن جایی که اغلب کاربران و مشتریان نام تجاری یک شرکت را به خاطر می‌سپارند و استفاده از آن در وب سایت می‌تواند ما را در موتور جستجو به رتبه‌های بالا برساند. این افراد معمولاً از نام تجاری شرکت جهت جستجو در گوگل استفاده می‌کنند.
به مانند نام دامنه، پسوند انتخاب شده نیز باید مرتبط با فعالیت شما باشد. به طور مثال از پسوند org جهت سازمان‌های غیرانتفاعی، از پسوند gov در پایگاه‌های دولتی و همچنین پسوند net. معمولاً در شبکه‌های اطلاع رسانی استفاده می شود.

انواع پسوندهای دامنه سایت

پس از انتخاب نام دامنه ما باید یک پسوند مناسب نیز برای خود انتخاب کنیم. امروزه پسوند دامنه‌های سایت با انواع مختلف و جهت کاربرد در وب سایت‌های گوناگون عرضه می‌شوند. ما در اینجا به شما مهم‌ترین و پرکاربردترین پسوندهای مورد استفاده توسط وب سایت‌ها را معرفی خواهیم کرد.

پسوندهای سه حرفی دامنه سایت

پسوند com.

بدون شک نام آشناترین و پرکاربردترین پسوند در دنیای اینترنت پسوند com. است. این پسوند به منظور استفاده در وب سایت های تجاری و شرکت ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. پسوند com. بیان کننده این موضوع است که این وب سایت متعلق به یک کمپانی است. همچنین استفاده از این پسوند به ما می‌گوید که این وب سایت یک وب سایت بین‌المللی است. این پسوند مخفف عبارت commercial است که به معنی تجاری می باشد.

پسوند org.

استفاده از این پسوند در سازمان‌های غیر انتفاعی مانند موسسات عام المنفعه، کاربرد فراوانی دارد. پسوند org. مخفف کلمه organization است. در کشور ما استفاده از این دامنه جهت سازمان‌های خصوصی و نیمه دولتی نیز کاربرد دارد. یادآور شویم که ثبت این دامنه هیچگونه محدودیتی ندارد.

پسوند net.

با دقت به این پسوند متوجه می‌شویم که مربوط به وب سایت‌هایی است که در مورد شبکه راه اندازی شده اند. زیبایی لفظی این دامنه موجب شده که بسیاری از امور دیگر از نیز از آن استفاده کنند. پسوند net. یک پسوند بین‌المللی بوده و نسبت به دامنه‌های ملی دارای انعطاف پذیری کمتری است. جالب است بدانید بسیاری از شرکت‌‌ها به جهت اینکه نام دامنه خود را از دسترس رقبا دور نگه دارند و همچنین به جهت برند سازی شرکت خود اقدام به ثبت این پسوند در کنار دامنه سایت خود می‌کنند.

انتخاب دامنه بین المللی

پسوندهای top level

دسته دیگری از پسوندها که به منظور رفع کمبود پسوندها در دسترس هستند و همچنین برای استفاده جامع ایجاد شده‌اند، پسوندهای top level نام دارند. از جمله این پسوندها می‌توان به biz, .name, .info. و coop. اشاره کرد.

پسوند biz.

اگر قصد راه اندازی یک کسب و کار و مدیریت آن را دارید می توانید از این پسوند استفاده کنید. این پسوند biz. دامنه از کلمه بیزینس گرفته شده و متعلق به حساب و مشاغل بر کسب و کار الکترونیک است.

پسوند info.

بسیاری از سایت‌ها دربردارنده اطلاعاتی هستند که آن‌ها را به کاربران ارائه می‌دهند. پسوند مورد استفاده در این وب سایت‌ها معمولاً Info. است. این پسوند از کلمه information گرفته شده است. اگر شما قصد دارید که در وب سایت خود اطلاعاتی را در زمینه‌های مختلف به کاربران عرضه کنید بهترین پسوند برای شما می‌تواند استفاده از این پسوند می‌باشد.

پسوندهای مخصوص

پسوندهایی هستند که اختصاص به یک سازمان خاص دارند. این نوع پسوندها به طور مثال gov پسوند سازمان دولتی و خاص هستند. این پسوند از کلمه goverment به معنای دولت گرفته شده است. به همین دلیل اکثر وب سایت‌های دولتی از این پسوند استفاده می‌کنند.

پسوند دامنه های دو حرفی

این نوع از پسوندها را که معمولاً به دامنه‌های ملی معروف هستند بر اساس شرایط و قوانین هر کشور مورد استفاده قرار می‌گیرند. به طور مثال پسوند ir. مخصوص کشور ایران، پسوند br. مخصوص کشور برزیل و همچنین پسوند cu. در کشور چین مورد استفاده قرار می‌گیرد. از مهم‌ترین نکاتی که باید بدانیم این است که اکثر کاربران تصور می‌کنند که پسوند co. از کلمه commercial گرفته شده است با این حال باید بدانید که این پس هم متعلق به کشور کلمبیا است. این پسوند از گران ترین پسوندهای موجود در  جهان است.

انتخاب دامنه

شرایط ثبت دامنه های ملی

اگر شما قصد دارید یک وب سایت با دامنه ملی ثبت کنید باید شرایط خاصی را مورد بررسی قرار دهید. هر کشور با ایجاد قوانین و شرایط کار جهت ارائه دامنه‌های خود به کاربران عمل می‌کند. در ایران نیز برای ثبت دامنه‌های ir. شرایط ویژه ای در نظر گرفته شده که باید آن‌ها را رعایت کنید.

نحوه ثبت دامنه ملی ir.

برای این کار و ثبت دامنه ir. شما ابتدا باید یک شناسه ایرنیک داشته باشیم. چنانچه شناسه ایرنیک خود را به دست آوردید می‌توانید جهت ثبت دامنه خود اقدام کنید. این نکته را مد نظر داشته باشید که برخی از پسوندهای ir. نیاز به ارسال مدارک دارند. این مدارک را پس از درخواست خود می‌توانید از طریق ایمیل ارسال کنید.

نکاتی در انتخاب نام و پسوند دامنه سایت

هنگام خرید و انتخاب دامنه سایت و همچنین پسوند آن باید نکاتی را مد نظر خود قرار دهید. رعایت کردن این نکات می‌تواند به شما در راه اندازی یک وب سایت مطلوب کمک کند. برخی از این نکات عبارتند از:
_ پسوندهای جدید تأثیری در رنگینگ شما ندارند. پس اگر از یک پسوند سنتی استفاده می‌کنید اقدام به تغییر آن نکنید.
_ سعی کنید در نام دامنه زمینه کاری خود را نیز ذکر کنید. به طور مثال اگر شما در وب سایت خود قصد دارید فروش کتاب را انجام دهید در دامنه سایت خود از ketab استفاده کنید.
_ تکمیل اطلاعات شما هنگام ثبت دامنه می‌تواند کاربردی باشد.
_ در دامنه های خود می‌توانید از عبارات کلیدی استفاده کنید. به طور مثال زیر فولدرها و ساب دامنه می‌توانند برای شما موثر باشند.
_ دامنه خود را برای مدت زیادی ثبت کنید. گوگل با این کار اطمینان حاصل می‌کند که در ایجاد کسب و کار خود جدیت به خرج داده‌اید.
_ بالا رفتن سابقه دامنه و پسوند آن می‌تواند در بهبود وب سایت شما تاثیر بسیار زیادی داشته باشد.

نحوه تاثیر پسوند سایت بر سئو

اگر می‌خواهید میزان تاثیر دامنه سایت خود بر سئو وب سایت خود را بررسی کنید باید به سراغ موتورهای جستجو بروید. موتورهای جست و جو همواره سعی می‌کنند تا بهترین نتیجه را جهت نمایش به مخاطبان خود انتخاب ارائه دهند. موتورهای جستجو به صورت پیشرفته از جغرافیای افراد جهت یافتن بهترین نتیجه کمک می‌گیرند. تصور کنید شما یک شهروند در کشور آلمان هستید؛ حال قصد دارید که یک گل فروشی را در اینترنت سرچ کنید. باید بدانید که نتایج به دست آمده مربوط به کشور شما خواهند بود.
گوگل شرایطی را ایجاد کرد تا مدیران سایت بتوانند به وسیله ابزاری به نام web master tools محدوده جغرافیایی خود را مشخص کنند. مدیران با دادن منطقه جغرافیایی خود نتایج مناسبی را به دست می‌آورند. یادآور می‌شویم این گزینه برای مدیرانی که از دامنه‌های ملی استفاده نمی‌کنند، کاربرد دارد.
چنانچه شما از دامنه ملی برای وب سایت خود استفاده می‌کنید نیاز به انجام چنین تنظیماتی ندارید. گوگل در این حالت به صورت پیش فرض با ثبت محله جغرافیای شما نتایج مطلوبی را به شما ارائه می‌دهد. نکته‌ای که باید خدمت شما بیان کنیم این است که با توجه به تحریم‌‌های موجود علیه ایران بسیاری از امکانات در کشور ما قابل دسترسی نخواهند بود.

رابطه پسوند دامنه و محتوای سایت

انتخاب پسوند مناسب برای دامنه سایت می‌تواند مناسب باشد. گستردگی دامنه پسوندها موجب شده که ما گزینه‌های زیادی را برای انتخاب داشته باشیم. اما نکته مهم‌تر این است که شما باید موضوعاتی که انتخاب می‌کنید مناسب با محتوا و پسوند انتخابی شما با منطقه جغرافیایی و موضوع وب سایت شما باشد.
نکته بعدی که شما باید مد نظر قرار دهید، این است که مهم‌ترین عامل در سطح و کیفیت بالای سایت، محتوای آن است. پس باید به این نکته توجه کنید که بیشتر تمرکز خود را بر روی کیفیت محتوای سایت خود بگذارید. همچنین استفاده از این پسوند ذهن خود را بیشتر از این درگیر انتخاب تصاویر نکنید.
یکی از هوشمندانه‌ترین انتخابات برای وب سایت شما انتخاب یک پسوند کشور خود می‌باشد. به طور مثال اگر شما قصد دارید در کشور خود یک شرکت و کسب و کار اینترنتی را بنا کنید بهتر است که پسوند همان کشور را مورد استفاده قرار دهید.
گوگل همواره تاکید دارد که پسوند دامنه سایت به صورت مستقیم بر روی سئوی سایت شما تاثیر نخواهد داشت. ما باید این نکته را مد نظر قرار دهیم که به صورت غیر مستقیم انتخاب پسوند دامنه می‌تواند تاثیر گذار باشد.

مضرات تغییر پسوند دامنه سایت

افراد معمولاً با توجه به محتوای ارائه شده در سایت خود اقدام به دریافت پسوند دامنه مناسب می‌کنند. توافق عمومی نشان می‌دهد که پسوندهای دامنه مانند com, .edu. و org. دارای بالاترین و بیشترین امتیاز در موتورهای جستجو هستند. با این حال تغییر پسوند دامنه سایت می‌تواند بسیار برای وب سایت شما خطرناک باشد. تغییر پسوند دامنه باعث آسیب رساندن به رتبه‌بندی شما و دسترسی کمتر کاربران به دامنه جدید می‌شود.

همراه با دیجاوب!

امروزه دامنه‌های بسیاری برای افراد در دسترس قرار دارند. علاوه بر دامنه هایی که در بالا نام بردیم پسوندهای مختلفی مانند int, .tk. وtel. امروزه کاربردهای فراوانی دارند. نکته ای که باید بیان کنیم آن است که بسیاری از شرکت‌ها امروزه به صورت رایگان به شما خدمات عرضه می‌کنند. با این حال ما استفاده از این دامنه‌ها را به شما توصیه نمی‌کنیم. همچنین همان‌گونه که بیان کردیم می‌توانید جهت استفاده از دامنه ملی از دامنه‌های داخلی کشور استفاده کنید. هنگام استفاده از دامنه سایت نوع فعالیت خدماتی وب‌ سایت خود را مد نظر قرار دهید. چنانچه می‌خواهید در این مورد اطلاعات بیشتری کسب کنید، در کامنت به ما اطلاع دهید!

ممنونیم که با دیجاوب همراهید!

برای مشاهده محصولات دیجاوب به فروشگاه مراجعه نمایید!

همچنین برای آشنایی با سوالات متداول کلیک کنید!

 

اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه