گواهینامه SSL چیست؟ + نکاتی که باید بدانید!

گواهینامه SSL

گواهینامه SSL چیست و چگونه کار می‌کند؟

گواهینامه SSL چیست و چگونه کار می‌کند؟ این سوال برای شما هم وجود دارد؟ چنانچه شما مشغول به فعالیت در فضای اینترنت هستید، حتماً تاکنون با دو پیشوند http و https برخورد کرده‌اید. این دو پیشوند دارای تفاوت‌هایی هستند که به عدم استفاده از گواهینامه SSL برمی‌گردد. اگر شما از مرورگر کروم استفاده می‌کنید و به سراغ وب ‌سایت‌ هایی رفته باشید که در آن ها فرمی جهت درج اطلاعات است، این تفاوت را بیشتر مشاهده خواهید کرد. اما این s از کجا آمده و چه معنایی برای ما دارد؟

در واقع باید بیان کنیم که این s به ما خواهد گفت که وب سایت مورد استفاده کاملا امن و رمزگذاری شده است و تمام اطلاعاتی که با آن مبادله می‌کنید بین وب سایت و خود شما باقی خواهد ماند. این تفاوتی است که گواهینامه ‏SSL برای ما رقم خواهد زد. ما در این مقاله سعی کردیم که به ساده‌ترین روش شما را با گواهینامه SSL آشنا کرده و چگونگی انجام آن را نیز برای شما بیان می‌کنیم.

گواهینامه SSL

  گواهینامه SSL چیست؟

SSL در لغت به معنای secure socket layer  یعنی لایه امنیت محافظت شده است. این لایه امنیت منجر می‌شود که تبادل اطلاعات بین کاربران و سرور به صورت کاملاً رمزگذاری شده انجام شود. استفاده از گواهینامه SSL موجب می‌شود که اطلاعات ما در برابر سرقت توسط هکرها و سایر مشکلات محافظت شوند.

اگر شما وارد یک صفحه وب سایت شوید که یک فرم دارد باید این فرم را تکمیل کنید و برای وب سایت ارسال کنید. چنانچه وب سایت مورد نظر دارای گواهی SSL نباشد، این امکان وجود دارد که تمام اطلاعات ما توسط هکرها قابل مشاهده باشد.

دقت داشته باشید که این اطلاعات می‌توانند از هر دسته ای باشند. اطلاعات سایت‌های فروشگاهی، تراکنش‌های بانکی و همچنین اطلاعات خصوصی جهت ثبت ‌نام در مشاغل و سرویس‌‌های مختلف از این دسته از اطلاعات هستند.

 چگونه بفهمیم وب سایت دارای گواهی SSL است؟

همانگونه که بیان کردیم یکی از راه‌هایی که ما می‌توانیم تشخیص دهیم وب سایت مورد نظر دارای گواهی SSL است، یا خیر مشاهده آدرس سایت است. چنانچه در آدرس سایت https را مشاهده کردیم، می‌وانیم از امن بودن ارتباط اطمینان حاصل کنیم.

یکی از مولفه های دیگری که ما می‌توانیم تشخیص دهیم سایت مورد نظر دارای این گواهی است یا خیر، قرار گرفتن یک قفل کنار آدرس وب سایت است. وجود این قفل نیز می‌تواند به کاربران این اطمینان را بدهد که وب سایت مورد نظر کاملا ایمن بوده و تبادل اطلاعات شما به خوبی و در امنیت انجام می‌گیرد.

 کاربرد گواهینامه SSL چیست؟

ما برای استفاده از فضای اینترنت باید از امنیت آن اطمینان حاصل کنیم. SSL در واقع همان تکنولوژی است که می‌تواند ارتباط ایمن بین سرور و کلاینت را برقرار کند. گواهینامه SSL این امکان را به کاربران می‌دهد که تمام اطلاعات حساس مانند کد ملی، اطلاعات ورود به وب ‌سایت ‌های مهم، شماره عابر بانک و دیگر اطلاعات حساس را به صورت ایمن جابجا کنند.

به صورت عادی وب‌ سایت ‌هایی که در خود الگوهای SSL استفاده نمی‌کنند مورد حمله هکرها قرار می‌گیرند. اطلاعات شما در این وب سرورها و مرورگرها به صورت یک متن ساده جابجا می شوند. این امر می‌تواند بسیار آسیب پذیر باشد و افرادی از داشتن اطلاعات دریافتی ما سوء استفاده کنند.

چرا به گواهینامه SSL نیاز داریم؟

گواهینامه SSL و وظیفه دارد که نام دامنه و نام سرور یا هاست را به هم وصل کند. همچنین هویت سازمانی و موقعیت مکانی آن نیز با گواهی SSL قابل پیوند است. اگر ما می‌خواهیم در ارتباط بین این گزینه‌ها امنیت بالایی را برقرار کنیم نیاز داریم که از گواهینامه SSL بر روی وب سرور خود استفاده کنیم.

با نصب این گواهینامه کلیه ترافیک بین مرورگر و کاربران را ایمن خواهیم کرد. به محض نصب گواهینامه SSL وب سایت ما که تاکنون با پروتکل http شناخته می شد از این پس با https قابل مشاهده خواهد بود.

گواهینامه SSL چگونه کار می‌کند؟

اکثر گواهینامه‌های SSL از یک پروتکل خاص استفاده می‌کنند. استفاده از public key cryptography در این گواهینامه‌ها صورت می‌گیرد. این نوع رمز نگاری از دو رشته و همچنین رشته طولانی و تصادفی از اعداد استفاده می‌کند. یکی از رشته‌ها private key و دیگری نیز public key است. public key به جهت شناخته شدن توسط دامنه می‌توان از آن برای رمزنگاری استفاده کرد.

نحوه کار به این صورت است که شما فرض کنید دو فرد در حال ارسال پیام به همدیگر هستند. هنگامی که شخص اول پیام را ارسال می‌کند شخص دوم نیاز دارد که کلیدی داشته باشد تا بتواند آن را بازگشایی کند. باز کردن قفل پیغام به دست private key توسط شخص دوم انجام می‌پذیرد.

تنها کسی که می‌تواند پیغام را بازگشایی کند شخص دوم و با در اختیار داشتن private key است. با این روش هیچ هکری در میانه راه نمی‌تواند به پیغام دسترسی داشته باشد. تمام چیزی که هکر در میانه را مشاهده می‌کند یک متن رمزنگاری شده است که حتی ابر کامپیوترها نیز قادر به شکستن رمز آن نیستند.

مزایای استفاده از گواهینامه SSL

رونق کسب و کار اینترنتی موجب شده که بسیاری از اطلاعات حساس ما در این فضا مورد تبادل قرار گیرند. امروزه اکثر کاربران تراکنش‌های مالی، ثبت نام در سایت‌های بزرگ و کاری و ارسال ایمیل‌های مهم را در این فضا انجام می‌دهند. برای انجام این کار ما نیاز داریم که امنیت بالایی را در وب سایت خود برقرار کنیم. مزیت اول استفاده از گواهینامه SSL ایجاد امنیت جهت تبادل داده ها بین کاربران و سرورها است.

بالا بردن رتبه سایت در گوگل یکی از دغدغه های مدیران سایت‌ها است. کاربران راه های زیادی را برای بالا بردن رتبه خود در گوگل استفاده می کنند. یکی از راه هایی که می تواند رتبه ما در گوگل را ارتقا دهد استفاده از گواهینامه SSL است. استفاده از گواهینامه SSL می‌تواند موجب بهبود سئو وب سایت ما شود. چرا که گوگل خود به طور رسمی اعلام کرده که استفاده از این گواهینامه می‌تواند موجب ارتقاء وب سایت شما شود.

ما برای اینکه اعتماد مشتریان را جلب کنیم نیاز داریم که بستر امنیتی را برای آنها فراهم کنیم. ایجاد این بستر می‌تواند علاوه بر جذب اعتماد مشتری موجب تقویت ارتباط بین کاربران و وب سایت‌ها شود. این اعتماد نیز با برخورداری از گواهینامه SSL انجام خواهد شد. استفاده از گواهینامه SSL می‌تواند نرخ تبدیل ما را به شدت بهینه سازی کند.

اگر شما قصد دارید در وبسایت خود یک درگاه پرداخت مستقیم از بانک‌ها را داشته باشید باید برای آن یک اینماد دو ستاره داشته باشید. جهت بهره مندی از اینماد دو ستاره ما نیاز داریم که از SSL استفاده کنیم. چنانچه قصد دارید از یک درگاه پرداخت مستقیم بانکی برخوردار شوید دریافت پروتکل SSL برای شما ضروری خواهد بود.

 انواع گواهینامه SSL

گواهینامه‌های SSL در انواع مختلف و با کاربردهای متفاوت در اختیار کاربران قرار دارند. استفاده از هر کدام به تناسب نیاز می‌تواند کارایی لازم را برای شما داشته باشد. ما در اینجا انواع گواهینامه SSL را برای شما شرح خواهیم داد تا بتوانید با انتخاب گزینه مناسب وب سایت خود را ایمن کنید.

گواهینامه Domain validated

یکی از ساده‌ترین گواهینامه های ‏SSL این گواهینامه است. در این گواهینامه وضعیت شخص صاحب دامنه مورد بررسی قرار خواهد گرفت و سپس تایید خواهد شد. این نوع گواهینامه هیچ گاه هویت سازمان و مدل آن را بررسی نخواهد کرد. برای تشخیص استفاده از این نوع گواهینامه SSL می‌توانید به آدرس سایت مراجعه کنید.

چنانچه یک قفل سبز رنگ در کنار آدرس سایت شما ظاهر شد، بدانید که از Domain validated استفاده شده است. قیمت بسیار ارزان این گواهینامه موجب شده که استفاده از آن در وب سایت‌های عمومی بسیار کاربردی باشد.

 گواهینامه organization validated

یکی از گواهینامه‌های بسیار قابل اعتماد این نوع گواهینامه است. در بررسی اشخاص و سازمان ها توسط این گواهینامه دقت خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرد. سازمان به وسیله عوامل انسانی مورد بررسی دقیق قرار می‌گیرد تا هویت آنها به صورت موثق مورد تایید قرار گیرد.

در تایید توسط organization validated،اطلاعات هویتی رد و بدل خواهد شد تا سازمان به صورت کامل احراز هویت شود. یادآور می‌شویم که این گواهینامه هیچگاه برای شخص یا فرد صادر نخواهد شد. مزیت استفاده از این گواهینامه صادر کردن بیمه توسط شرکت است.

 گواهینامه Extended validation

یکی از مطمئن‌ترین گواهینامه‌های موجود Extended validation  است. صدور این نوع گواهینامه برای کاربران توسط استانداردهای خاصی صورت می‌گیرد. مراحل عضویت در آن به سخت ترین  شکل و دقیق ترین روش ها انجام خواهد شد.

استفاده از این نوع گواهینامه علاوه بر دادن اعتماد و اطمینان بالا به کاربران موجب می شود که یک نوار زرد رنگ در مرورگر شما فعال شود. مزیت دیگر استفاده از این نوع گواهینامه این است که به هیچ عنوان جعل هویت وب سایت‌ها در آن ممکن نخواهد بود.

 گواهینامه wildcard SSL

تمام گواهینامه‌های معمولی تنها برای یک وب سایت با دامنه و مدت مشخص قابلیت فعال شدن دارند. با این حال استفاده از این نوع گواهینامه موجب می‌شود که علاوه بر دامنه اصلی خود تمام زیر دامنه آن را نیز تحت پوشش قرار دهید. این خصوصیت موجب شده که بسیاری از وب سایت‌ها برای گسترش امنیت خود به استفاده از wildcard بیاورند.

چنانچه نیاز به اطلاعات بیشتر درباره‌ی انواع گواهینامه دارید، روی لینک کلیک کنید!

TLS چیست و چه تفاوتی با SSL دارد؟

حال که تقریباً با گواهینامه SSL آشنا شده اید برای شما اصطلاح TLS را نیز بیان می‌کنیم. ‏TLS نسخه به روز رسانی شده و ایمن از SSL است که به ورژن جدید تبدیل شده است. استفاده از هر دو گواهینامه موجب می‌شوند که ایمن سازی و احراز هویت داده های کاربران انجام پذیرد. در واقع TLS همان SSL است که به صورت خودکار به روز رسانی شده و امروزه مورد استفاده شما قرار می‌گیرد.

تصویر TLS

 خطای اتصال SSL چیست؟

گاهی اوقات کاربران هنگام اتصال به یک وب سایتی که دارای گواهینامه SSL است با خطای اتصال مواجه می‌شوند، اگر به این مشکل برخورد کرده باید بدانید که وب سایت مورد استفاده با مشکلات امنیتی روبرو شده است. این خطاهای امنیتی و نوع اتصال آنها می تواند تفاوت داشته باشند.

معمولاً با تغییر مرورگر خود می‌توانید از یک اتصال ایمن برخوردار شوید. دلیل عمده این خطا می‌تواند عدم استفاده از SSL یا منقضی شدن تاریخ آن باشد. چنانچه وب سایت شما با این خطا مواجه شد به سرعت اقدام به رفع آن کنید، چرا که ممکن است رتبه شما در گوگل با افت مواجه شود.

راهنمای خرید گواهینامه SSL برای وب سایت

چنانچه شما قصد دارید برای وب سایت خود از گواهینامه SSL استفاده کنید، باید نکاتی را مد نظر خود قرار دهید. ابتدا باید گواهی متناسب با وب سایت خود را انتخاب کنید. به طور مثال محتوای وب سایت شما چنانچه دارای پلتفرم مختلفی باشد باید گواهینامه SSL مورد نیاز را به دقت انتخاب کنید.

در حالت کلی ارائه دهندگان گواهینامه SSL خدمات متنوع خود را برای شما بیان می‌کنند. تعداد دامنه و زیر دامنه‌های که توسط گواهینامه SSL پشتیبانی می‌شوند نیز باید مد نظر قرار داشته باشد.

جهت استفاده در اغلب وب سایت‌ها گواهینامه SSL می‌تواند کافی باشد. با این حال چنانچه شما دارای یک شرکت قدرتمند و تخصصی هستید، نیاز است جهت انتخاب گواهینامه دقت بیشتری را مد نظر خود قرار دهید.

مورد بعدی در خرید گواهینامه SSL میزان هزینه پرداختی توسط شما است. گواهینامه‌های SSL  با خدمات مختلفی که ارائه می‌دهند، می‌توانند هزینه های متفاوت داشته باشند. این نکته را بیان کنیم که وب سایت‌هایی نیز گواهی معتبر SSL را به طور رایگان برای کاربران عرضه می‌کنند. گواهینامه‌های رایگان باید هر ۹۰ روز یکبار تمدید شوند، اما استفاده از گواهینامه‌های معتبر و پولی تا یک سال یا دو سال می‌تواند برای ما کاربرد داشته باشد.

دانلود افزونه SSL برای سایت‌های وردپرسی

برای دانلود افزونه really simple SSL روی لینک کلیک کنید!

همراه با دیجاوب!

کاربران امروزه به امنیت اطلاعات خود بسیار اهمیت می‌دهند. یکی از راه هایی که ما می‌توانیم این امنیت را برقرار کنیم استفاده از گواهینامه SSL است. چنانچه قصد خرید گواهینامه SSL را دارید می‌توانید با مراجعه به یک مرکز فروش معتبر و بررسی انواع گواهینامه‌ها اقدام به خرید آن کنید. گواهینامه های معتبر علاوه بر اینکه ایمنی را برای شما به ارمغان خواهند آورد می‌تواند موجب بهبود سئو سایت شما نیز شوند. ما در این مقاله سعی کردیم که شما را با انواع SSL و ویژگی‌های آن آشنا کنیم.

چنانچه می‌خواهید در این مورد اطلاعات بیشتری کسب کنید، در کامنت به ما اطلاع دهید!

ممنونیم که با دیجاوب همراهید!

برای مشاهده محصولات دیجاوب به فروشگاه مراجعه نمایید!

همچنین برای آشنایی با سوالات متداول کلیک کنید!

اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه