وب سرور چیست؟

وب سرور چیست؟

وب سرور چیست؟

وب سرور چیست؟ این سوالی است که اگر مشغول به فعالیت در شبکه‌های اینترنتی هستید، بدون شک حداقل برای یک بار تاکنون به این سوال فکر کرده‌اید. وب سرور برنامه‌ای است که با استفاده از پروتکل http این امکان را می‌دهد که فایل‌هایی را در مورد تقاضای کاربران در صفحات وب است را پاسخ دهد. کاربران تقاضاهای خود را از طریق اتصال http کامپیوتر ارسال می‌کنند. به طور کلی وب سرور یک سرور اینترنتی است که به تمام  تقاضاهای http  که توسط کاربران برای محتوای ارسال می شود پاسخ می‌دهد.

وب‌سرور در حالت کلی به عنوان یک مدیریت کامل جهت پاسخگویی به درخواست‌های ارسالی استفاده می‌شود. یک سرور همان گونه که می‌دانید تمام محتوای وب سایت شما را مانند مطالب، ویدیو و عکس و اطلاعات را در خود ذخیره می‌کند. این اطلاعات به هنگام نیاز کاربران در اختیار آن ها قرار می‌گیرد، با این حال وب سرور دارای وظیفه‌ای متفاوت نسبت به سرور است.

 تفاوت وب سرور و سرور

همان گونه که اشاره کردیم بین وب‌سرور و سرور تفاوت‌هایی وجود دارد. وب سرور در حقیقت واسطه میان سایت کاربر و مرورگر خواهد بود. کاربران معمولاً با استفاده از مرورگر درخواست خود را به سمت وب‌سرور ارسال خواهند کرد. وب سرور با تحلیل درخواست ارسال شده توسط کاربران به مانند یک مترجم میان مرورگر و سرور عمل می‌کند.

بررسی نرم افزاری وب سرور

ما در اینجا سعی کردیم که وب سرور را از دو نقطه نظر نرم افزاری و سخت افزاری برای شما بررسی کنیم.

به لحاظ نرم افزاری وب سرورها به چند دسته تقسیم می‌شوند. وب‌سرور در واقع نحوه دسترسی کاربران را به فایل‎‌هایی که در سرور ذخیره و میزبانی شده اند را می‌دهد. اگر بخواهیم یکی از این نمونه نرم‌افزارها را نام ببریم می‌توانیم از http server نام ببریم. http server  از طریق پروتکل http درخواست کاربران که نمایش سایت را خواستار شده‌اند، را بررسی می‌کند. همچنین وب سرور می‌تواند پاسخ مناسب را برای آن‌ها ارسال کند.

به لحاظ سخت‌ افزاری اگر  بخواهیم وب‌سرور را بررسی کنیم باید بگوییم وب‌سرور یک کامپیوتر کامل است. در این کامپیوتر تمام فایل ها و اطلاعات مربوط به وب سایت شما مانند تصاویر، متن ها، فیلم ها، فایل های html و فایل های جاوا اسکریپت در آن نگهداری می شوند. بخش نرم افزاری وب سرور نیز در قسمت سخت افزاری ذخیره و نگهداری می‌شود. در واقع قسمت سخت افزاری وب سرور همان سرور است که با اتصال به اینترنت تمام داده‌هایی که در آن ذخیره هستند را برای درخواست کننده ارسال می‌کند.

نمایی از وب سرور

 تفاوت وب سرور و هاست

پس از بررسی سخت افزاری و نرم افزاری وب‌سرور باید بدانیم که بخش سخت افزاری آن همان سرور است. همان گونه که می‌دانید سرورها قابلیت این را دارند که به عنوان هاست یا میزبان وب باشند. با این حال همه هاست‌ها نمی‌توانند سرور قرار باشند. سرورها به عنوان یک کامپیوتر آنلاین به صورت ۲۴ ساعته اطلاعات یک یا چندین سایت را که در خود ذخیره دارند را نگهداری می‌کنند. اما هاست توسط شرکت‌های هاستینگ در واقع یک سرور است که چندین بخش تقسیم شده اند.

 کاربرد وب سرور چیست؟

بیایید با خود یک سایت را بدون وب‌سرور تصور کنید. همانگونه که بیان کردیم وب سرور دارای کاربردهای مهمی است. مهمترین کاربرد آن مدیریت محتوای داخلی یکسان خواهد بود. محتوا نیز شامل تمام اطلاعات متنی، ویدیویی و انواع کدهای جاوا است. حال تصور کنید که بدون وب‌سرور شما هیچ محتوایی نخواهید داشت. کاربر با تایپ نام دامنه و ارسال درخواست خود پاسخی را دریافت نمی‌کند.

نحوه عملکرد وب‌ سرور

برای اینکه نحوه کارکرد وب سرور را بهتر درک کنید ما باید ابتدا ساز و کار میان یک مرورگر وب و سرور را درک کنیم. به طور مثال شما نام یک سایت را در مرورگر خود وارد کنید. درخواست شما جهت دریافت اطلاعات سایت به دامنه سایت ارسال می‌شود. در این مرحله با ارجاع درخواست شما به dns server شما آی پی مربوط به سرور سایت را دریافت می‌کنید.

همانگونه که اطلاع دارید هر سایتی یک آی پی مخصوص به خود را دارد. شما با استفاده از آن به سرور سایت دسترسی خواهید داشت. ارسال درخواست شما به سرور موجب می‌شود که وب سرور این درخواست را پردازش کند. پاسخ شما دریافت‌هایی در قالب صفحات html خواهد بود. این پاسخ به همراه اطلاعات دیگر با پروتکل http به مرورگر شما داده خواهد شد. در واقع وب سرور به عنوان یک نامه رسان تبادل اطلاعات بین کاربران و وب سایت‌ها را انجام می‌دهد.

 سیستم عامل وب سرورها

به طور کلی وب سرورها بر روی دو سیستم عامل مایکروسافت ویندوز و لینوکس قابلیت اجرا دارند. با این حال استفاده از سیستم عامل لینوکس کاربرد بیشتری دارد. بخش اعظمی از وب سرورهای عمومی با استفاده از زبان برنامه نویسی ASP یا PHP پشتیبانی می‌شوند. تفاوت در میان این دو در این است که PHP بسیار سریعتر عمل کرده و قابلیت ذخیره سازی را برای شما آسان‌تر می‌کند. با این حال این نوع زبان برنامه نویسی نمی‌تواند محتوای پویا را برای ما ارائه دهد.

 انواع وب سرور

وب سرورها دارای انواع مختلف و خدمات متعددی هستند و آن ها را به کاربران ارائه می‌دهند. نیازهای کاربردی متفاوت موجب شده که وب سرورها نیز به صورت مختلف طراحی شده باشند. شما باید با شناخت انواع وب سرورها بتوانید گزینه‌ای را انتخاب کنید که متناسب با نیازهای شما کاربرد داشته باشد. انتخاب اشتباه وب سرور می‌تواند ما را با مشکلاتی روبرو کند.

ویژگی‌های وب سرور

استفاده از وب سرور برای ما قابلیت هایی را فراهم می‌کند. ما برای مدیریت وب سایت خود به این ویژگی‌ها نیاز داریم.

1 – وب سرورها با پشتیبانی از زبان‌های برنامه نویسی مختلفی مانند ASP، PHP و غیره به ما در اداره کردن مفاهیم داینامیک و استاتیک کمک می‌کنند.

2- به جهت اتصالی سالم و ایمن و همچنین استفاده کردن از پورت‌های ۴۴۳ به جای پورت‌های ۸۰ وب سرورها با https این اتصال ایمن را فراهم می‌کنند.

3- وب سرورها با استفاده از کد سازی Gzip  به ما در فشرده‌سازی مطالب کمک می‌کنند.

 وب‌سرور آپاچی

 شرکت Apache Software  با ارائه یک وب سرور رایگان و متن باز به کاربران خدمات خود را عرضه می کند. از انتشار نسخه اولیه این نوع وب سرور حدود ۲۵ سال می‌گذرد. علاوه بر رایگان و قابلیت متن باز بودن، این وب‌سرور دارای مزایای دیگری نیز هست.

برخورداری از یک ساختار ساده و همچنین قابلیت سازگاری با سایت‌های وردپرسی از دیگر مزایای این نوع وب سرور است. با این حال آپاچی دارای نقطه ضعف‌هایی نیز است. به طور مثال سایت‌‌هایی که ترافیک زیادی دارند هنگام استفاده از وب سرور آپاچی با مشکلاتی روبرو می‌شوند.

مورد بعدی نیز علیرغم این که به طور منظم به روزرسانی برای موارد امنیتی آپاچی صادر می‌شود، با این حال در بعضی مواقع با مشکلات امنیتی روبرو می‌شود. به طور کلی استفاده از وب سرور آپاچی می‌تواند برای سایت‌های کوچک و متوسط مناسب باشد.

 وب‌سرور لایت اسپید

حدود دو دهه پیش کمپانی لایت اسپید با شرکت چند گروه مهندسی در نیوجرسی اقدام به ارائه یک وب سرور کرد. گروه مهندسی لایت اسپید اعتقاد دارند که وب سرور آن‌ها می‌تواند تا حدود زیادی استفاده کاربران از سرورهای گران قیمت را کاهش دهد. سرعت بالای لایت اسپید موجب شده که امروزه بسیاری از سایت‌ها رو به استفاده از این نوع وب‌سرور بیاورند. جالب است بدانید که سرعت لایت اسپید 6 برابر از آپاچی بیشتر است.

اگر بخواهیم مزایای دیگر لایت اسپید نسبت به آپاچی را نام ببریم می‌توانیم به پشتیبانی از کنترل پنل‌های سی پنل و همچنین بهره‌مندی از دایرکت ادمین، بهره مندی از قابلیت MOD PHP  (که می‌تواند هنگام استفاده از محتواهای پویا سرعت ما را ۵۰ درصد سریع‌تر کند)،  استفاده از tux برای محتوای استاتیک و بسیاری از مزایای دیگر را می‌توان نام برد.

 برخی از ویژگی‌ها و مزایای وب‌سرور لایت اسپید

  • قابلیت سازگاری با آپاچی و htaccess
  • دارا بودن رابط کاربری آسان و نصب ساده
  • کمک گرفتن از gui به منظور مدیریت ساده سرور
  • قابلیت بروزرسانی خودکار
  • قابلیت بازیابی سرور پس از قطعی‌های ناگهانی
  • دارا بودن ویژگی‌های جهت بیش از ۱۰۰۰ اتصال به طور همزمان
  • بهره بردن از قابلیت anti ddos که امنیت سایت را بالاتر می‌برد.
  • دارای بیشترین بهره‌بری از perl

 وب‌سرور انجین ایکس Nginx

یکی دیگر از وب‌سرورهایی که به صورت رایگان و متن باز خدمات خود را عرضه می‌کند nginx است. این وب سرور در سال ۲۰۰۲ توسط igor sysoev مورد طراحی قرار گرفته و در سال ۲۰۰۴ اولین نسخه خود را منتشر کرد. هدف از ساخت این وب‌سرور بهره‌مندی کامل از Ram بود. این وب‌سرور قابلیت ساخت vhost را به صورت خودکار ندارد.

 وب‌سرور iis

این نوع وب سرور که یک وب سرور ویندوزی و ارائه شده توسط مایکروسافت است در محیط ویژوال بیسیک برنامه نویسی شده است. به لحاظ لغوی معنای آن سرور اطلاعات اینترنتی است. به دلیل سرعت کمی که در استفاده از این وب سرور وجود دارد، در بین کاربران دارای محبوبیت چندانی نیست.

علاوه بر مواردی که نام بردیم چندین نمونه دیگر از وب سرورها امروزه در دسترس هستند. برخی از آنها مانند وب سرور آپاچی تامکت و همچنین وب سرور node.js قابلیت‌های مناسبی دارند.

وب سرور های واقعی

مقایسه وب سرورها

بررسی شرایط وب سرورها به ما نشان می‌دهد که هر کدام دارای مزیت و قابلیت خاصی هستند. ما این مزایا را به چند دسته تقسیم می‌کنیم.

 کارایی: یکی از مهمترین ویژگی‌ها در مدیریت یک وب سایت سرعت و راحتی در امر مدیریت آن است. برای اینکه بهترین وب سرور در این زمینه را انتخاب کنیم، باید به سراغ لایت اسپید برویم. این وب سرور علاوه بر اینکه سرعت اجرایی بالایی دارد به راحتی می‌تواند به شما در مدیریت وب سایت کمک کند. لایت اسپید با داشتن یک موتور کش پیشرفته داخلی همچنین با قابلیت ذخیره سازی فایل‌های پنهان نسبت به آپاچی و nginx گزینه بسیار مناسب‌تری است.

 امنیت: بسیاری از کاربران مهمترین فاکتور را در کسب و کار اینترنتی امنیت می‌دانند. شما برای اینکه کسب و کاری راحت داشته باشید باید یک وب سرور را با امنیت بالا انتخاب کنید. امروزه اکثر وب سرورها می‌توانند بستر امنیتی مناسبی را برای کاربران ارائه می‌دهند.

مقرون به صرفه بودن: این درست است که برخی وب سرورها خدمات خود را به صورت رایگان عرضه می‌کنند با این حال باید بدانید که این نوع وب سرورها امکانات و ویژگی‌های خاصی ندارند. به همین دلیل ما باید به سراغ یک وب سرور مناسب و مقرون به صرفه برویم.

همراه با دیجاوب!

وب‌سرور به عنوان یکی از مهمترین بخش‌های وب سایت‌ها شناخته می‌شود. ورود به وب‌سرور به حدی اهمیت دارد که در صورت نبود آن‌ها عملکرد سایت غیرممکن خواهد بود. بدون داشتن این ویژگی شما نمی‌توانید وارد سایت شوید. تعدد وجود وب سرور موجب شده که ما جهت خرید آن گاهی دچار مشکل شویم.

دقت داشته باشید که شما باید یک  وب سرور را متناسب با نیاز خود خریداری کنید. برخی از وب سرورها مناسب برای کارهای فروشگاهی هستند به همین دلیل استفاده از آن‌ها به جهت یک سایت شخصی نمی‌تواند مناسب باشد. اگر قصد خرید وب سرور دارید، می‌توانید با مراجعه به یک فروشگاه مجاز و با کسب دانش مناسب اقدام به خرید مناسب‌ترین وب سرور کنید.

در کامنت به ما در ارتباط باشید! ممنونیم که با دیجاوب همراهید!

برای مشاهده محصولات دیجاوب به فروشگاه مراجعه نمایید!

همچنین برای آشنایی با سوالات متداول کلیک کنید!

 

 

اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه